İSTANBUL, 3 Aralık (Reuters) - ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye dönük olumlu açıklamaları ve dolar endeksindeki gerilemeye paralel bir miktar gevşeyen dolar/TL, 5.73'lü seviyelere geriledi.

Trump Londra'daki NATO liderler zirvesi kapsamında yaptığı açıklamada, "Türkiye'yi seviyorum ve Cumhurbaşkanıyla iyi geçiniyorum, o çok iyi bir NATO üyesi veya üyesi olacak" dedi.

Trump, Türkiye Suriye operasyonu sonrası NATO üyesi olmaya devam etmeli mi sorusuna "bu konu müttefikler arasında konuşulmalı" cevabını verirken, "Türkiye ABD'nin Bağdadi operasyonuna çok yardımcı oldu... Türkiye ABD'den silah almak istedi, ama Obama bunu engelledi, onlar da Rusya'dan silah aldı" dedi. yandan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Batı ittifakının ortak savunma taahhüdün sorgulamanın doğru olmayacağını, Türkiye ile Baltık ülkelerini savunma planı üzerindeki sorunların çözümü üzerine çalıştığını söyledi. Suriye'nin kuzeyinde YPG'ye karşı yürüttüğü askeri harekata siyasi destek isteyen Türkiye'nin bu nedenle NATO'nun Baltık ülkeleri ile Polonya'yı savunma planına onay vermediğini bildirdi. Bu anlaşmazlık, Türkiye'nin Suriye'de YPG'ye karşı yürüttüğü sınır ötesi operasyon nedeniyle Ankara ile Washington arasındaki sürtüşmenin de bir yansımasını oluşturuyor.

Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Macron ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson Ankara'nın Suriye operasyonunu görüşmek için zirvede bir araya gelecekler. analist, "Trump'ın açıklamalarının ardından dolar/TL'de bir gevşeme oldu. Öte yandan dolar endeksindeki gerileme de etkili. Ancak piyasada oynaklığın ciddi şekilde azalması kurda da genel olarak yatay harekete neden oluyor, neredeyse hiçbir habere tepki vermiyor. Bir diğer unsur ise bu yıl içinde swap piyasasında atılan adımlar, kamu tarafından gelen döviz satışları, bütün bunlar yabancı yatırımcının TL'ye temkinli yaklaşmasına neden oluyor" dedi.

Aynı analist bugün açıklanan enflasyon verilerinin ardından TCMB'nin 100-150 baz puanlık faiz indiriminin piyasalar açısından şaşırtıcı olmayacağını söyledi.

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Kasım'da gıda ve ulaştırma fiyatlarının etkisiyle aylık %0.38 ile beklentilerin altında artış gösterirken, baz etkisinin terse dönmesiyle yıllık enflasyon da %10.56'ya yükseldi.

Böylece Ekim'de ise %8.55 ile Aralık 2016'dan beri en düşük seviyeye gerileyen yıllık enflasyon tekrar çift haneye geldi ancak artış beklentilerin altında oldu.

Veri sonrası gözler Merkez Bankası'na çevrilirken, 12 Aralık'taki toplantıda yapılacak faiz indirimine yönelik beklentiler 100-200 baz puan aralığında bulunuyor. ilişkilerine yönelik endişeler ve dolardaki değerlenmeye paralel geçen hafta başında 5.70'li seviyelerden yükselişe geçen ve en yüksek 5.7910 seviyesini gören dolar/TL TRYTOM=D3 Cuma günü 5.7455 seviyesinden kapandı.

Bu sabah saat 0901'de 5.7535/5.7550 seviyesinde olan dolar/TL, 5.7325'e kadar geriledikten sonra saat 1623'te 5.7365/5.7385 seviyesinde.

Bu sabah 6.0623/6.0643 seviyesinde olan sepet bazında TL aynı saatte 6.0453/6.0461, bu sabah 6.3726/6.3747 seviyesinde olan euro/TL ise 6.3549/6.3569 seviyesinde.

Küresel tarafta ABD-Çin ticaret görüşmelerinin yanı sıra diğer ülkelere getirilen gümrük vergileri izleniyor.

Brezilya ve Arjantin'den ithal çelik ve alüminyuma yönelik gümrük vergilerini yeniden getireceğini söyleyen Trump, Fransa'dan da ithal ürünlere gümrük vergisi getirebileceğini açıklarken, Fransa ve Avrupa Birliği (AB) karşılık vermeye hazır olduklarını belirtti. piyasasında getirilerde son aylarda yaşanan sert düşüş eğiliminin ardından son günlerde yatay seyir izleniyor.

Dün spot kapanışta %12.40 seviyesinde olan gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik getirisi bugün spot kapanışta %12.32 seviyesindeydi.

Gösterge 10 yıllık tahvil Mayıs'ta %21 seviyesindeydi.

Dün spot kapanışta %12.19 seviyesinde olan iki yıllık gösterge tahvil ise bugün spot kapanışta %12.16, valörde son işlemde %12.13 seviyesindeydi.

Continue Reading

on Investing Türkiye 🇹🇷

Featured